Izvješće o provedenoj akciji povodom Svjetskog dana srca

Kreirano Srijeda, 04 Listopad 2017

Medicinske sestre Doma zdravlja Sisak i grupa učenika 4.f razreda, smjer medicinska sestra opće njege/medicinski tehničar opće njege obilježili su Svjetski dan srca akcijom mjerenja krvnog tlaka i indeksa tjelesne mase u prostorijama Doma zdravlja, na lokaciji Augusta Cesarca 109 b. Akcija je održana u sklopu nastavnih vježbi iz predmeta Medicinska sestra u primarnoj zdravstvenoj zaštiti.

Svjetski dan srca je godišnji događaj koji se održava na dan 29. rujna. Svake godine obilježavanje toga dana ima različitu tematiku odražavajući ključna pitanja i teme koje se odnose na zdravlje srca.
Nakon provedene akcije dobivamo bitne podatke o najčešćim bolestima, hipertenziji i pretilosti. Učenici su izradili plakate i letke te su educirali posjetitelje o važnost pravilne prehrane, kretanja, redovitog uzimanja propisane terapije, samokontrole vrijednosti krvnoga tlaka i šećera u krvi. U skladu s navedenim, učenici su posjetiteljima ambulante mjerili krvni tlak, visinu, težinu, izračunali indeks tjelesne mase, izmjerili opseg struka i bokova te izvršili zdravstveni odgoj. Navedeni parametri izmjereni su kod ukupno sedamdeset i osam sudionika akcije, od čega su kod dvadeset i četiri sudionika akcije utvrđene povišene vrijednosti krvnoga tlaka. Izmjerene podatke učenici su samostalno unosili u informatičku aplikaciju Medicus.Net u panel procjene kardiovaskularnog rizika. Učenici su tokom akcije bili u pratnji stručnog učitelja zdravstvene njege Jelene Lučan, bacc. med. techn.

Friday the 20th. .Izrada i održavanje: BIT Centar d.o.o.